پیشنهادهایی برای شما

نیاز به مشاوره دارید...

زمان مورد نیاز برای مطالعه:
۵ دقیقه
تاریخ انتشار:
1402-10-06
دسته بندی:
Blog
5/5 - (8 امتیاز)
الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های جداشده از عفونت-آبادیس

فهرست مطالب

الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری‌های جدا شده از عفونت های بیمارستانی

این مقاله توسط سرکارخانم دکتر ساره باقری جوشقانی، زهره سادات میرحسینی، سعیده مهماندوست، نسرین شادمهر، لیلا عباسی نوشته شده؛ و برای یازدهمین کنگره کنترل عفونت ارسال شده است.

مقدمه و هدف

امروزه با پیدایش مقاومت دارویی در میان باکتری‌های بیماری زا،درمان این دسته از بیماری‌های عفونی با مشکلات بسیاری مواجه شده است. به دنبال توسعه‌ی ارگانیسم‌های مقاوم به ترکیبات آنتی بیوتیکی، امروزه شاهد گزارش‌های متعددی مبنی بر شیوع گسترده ی آنها در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها هستیم که غالبا به دلیل مصرف داروهای بتالاکتام وسیع  الطیف می باشد. بستری شدن طولانی مدت بیماران و استفاده از وسایلی از جمله کاتترهای ادراری و داخل عروقی از دیگر عوامل افزایش الگوی مقاومت دارویی در بیمارستان می‌باشد. عفونت ادراری (Infection Tract Urinary)  یا UTI یکی از شایع‌ترین عفونت‌هاي باکتریایی در انسان است که تخمین زده میشود سالانه 150 میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. این عفونت دومین علت شایع مراجعه سرپایی با حدود 8/1 میلیون مراجعه به مراکز پزشکی است که بعضی اوقات نیاز به بستري دارد. معمولا UTI در زنان شایع‌تر از مردان است، تقریبا  50 تا% 60 از زنان حداقل یک بار در  طول زندگی  خود UTI را تجربه می‌کنند و معمولًا در 20 تا% 30 از آن ها عود عفونت رخ میدهد. شایع ترین عاملUTI ، اشرشیا کلی است، اما در عفونت هاي ادراري اکتسابی از بیمارسیتان انتروکوك ها و اسیتافیلوکوك هاي کوآگولاز منفی با شیوع بیشتري همراه بوده اند.کلبسیلا پنومونیه، استرپتوکوك گروهB ، پروتئوس میرابیلیس،سودوموناس ائروژینوزا، انتروباکتر کلواکه و استافیلوکوکوس اورئوس نیییز به عنوان عوامل اتیولوژیک UTI شناخته شده اند.

به جایگزینی و رشد میکروارگانیسیم ها در  خون، همراه با علائم بالینی، عفونت خونی (BSI=Infections Bloodstream)  گفته می شود،که در صورت عدم درمان با مرگ و میر بالینی همراه خواهد بود. از عوامل شایع  باکتریایی ایجاد کننده ی عفونت های خونی می توان به اسیتافیلوكوكوس اورئوس، سودوموناس آئروژینوزا،کلبسیلا پنومونیه، اسینتوباکتر، اشریشیا کلی و انتروباکتر اشاره کرد. مقاومت آنتی بیوتیکی پدیده اي است که کم و بیش در نقاط مختلف دنیا دیده می شود، به همین خاطر درمان عفونت های مختلف از جمله عفونت هاي  خونی و  ادراری با مشکل مواجه شده است. تحقیقات نشان داده است که عفونت خونی و ادراری ناشی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک نسبت به باکتری های حساس به آنتی بیوتیک باعث مرگ و میر بیشتر، بستری شدن طولانی مدت و هزینه های بالاتر می شود. هرکدام از سویه های باکتریایی حساسیت متفاوتی نسبت به آنتی بیوتیک هاي مختلف نشان می‌دهند و درمان عفونت های باکتریایی کاما با توانایی باکتری ها در ایجاد مقاومت نسبت به عومل ضد میکروبی در ارتباط است و انتخاب بهترین آنتی بیوتیک که باکتری مقاومت کمتری نسبت به آن دارد جهت درمان ضروری می باشد.

روش پژوهش

این مطالعه مقطعی بر روی پرونده های کشت مثبت شش ماهه اول سال 1401 در بیمار ستان شهید بهشتی کاشان صورت گرفت. برای تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS استفاده شد.

نتایج و بحث

کلبسیلای جدا شده از  خون به 10  آنتی بیوتیک مقاوم بوده ولی کلبسیلای جدا شده از ادرار به 5 آنتی بیوتیک مقاومت نشان دادند. اما میزان در صد مقاومت به آنتی بیوتیک ‌های مشابه در سویه های کلبسیلا جدا شده از ادرار نسبت به  خون بالاتر است. درصد مقاومت به آنتی بیوتیک ها در انتروکوک ها و اشرشیا کلی های جدا شده از ادرار نسبت به خون بالاتر است .سدوموناس های جدا شده از  خون نسبت به 7 آنتی بیوتیک مقاومت دارند ولی  سدوموناس های جدا شده از ادرار نسبت به 5 آنتی بیوتیک مقاومت دارند ولی درصد مقاومت درآنتی بیوتیک های مشابه در سدوموناس های جدا شده از ادرار بالاتر است.

جدول

نتیجه گیری

نتایج این پژوهش پیشنهاد مي‌كند كه مقاومت ضد میكروبي بالا بوده و این امر درمان بیماری‌هاي عفوني را با مشكل مواجه مي سازد. لذا با نظارت بر مصرف موادضد میكروبي در درمان عفونت‌هایي كه واجد مقاومت هاي چند دارویي مي باشند و در صورت امكان تعیین فنوتیپ و ژنوتیپ سویه هاي مقاوم مي توان تاحدودي از توسعه مقاومت در باكتری ها جلوگیري به عمل آورد. همچنین  با توجه به شیوع بالای ایزوله‌های مقاوم به چند دارو، ضرورت انجام آنتی بیوگرام قبل از تجویز آنتی بیوتیک و مصرف درست آنتی بیوتیک‌ها در مورد عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها باید به  طور جدی مورد توجه قرار گیرد. همچنین با تجویز مناسب آنتی بیوتیک، منطبق با نتایج دقیق آنتی بیوگرام و به همراه رعایت اصول بهداشتی در بخش‌های مختلف بیمارستان، می‌توان نسبت به درمان صحیح بیماران و کاهش هزینه های درمانی اقدام نمود.

5/5 - (8 امتیاز)

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفتر مرکزی:

ایران، تهران، قیطریه، خیابان اندرزگو، پلاک 104، واحد2

تلفن تماس : 

02122671845 | 02122205502

02122205503 | 02122218910

فکس :

02141425555 | داخلی 28544

 پست الکترونیک:

info@abadis-med.com

نشانی کارخانه:

ایران،تهران،شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار گلستان، کوچه گلشن ۱۹،پلاک۱۷

تنها دارنده تاییدیه اتحادیه اروپا

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید...

با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفتر مرکزی:

ایران، تهران، قیطریه، خیابان اندرزگو، پلاک 104، واحد2

تلفن تماس : 

02122671845 | 02122205502

02122205503 | 02122218910

فکس :

02141425555 | داخلی 28544

 پست الکترونیک:

info@abadis-med.com

نشانی کارخانه:

ایران،تهران،شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار گلستان، کوچه گلشن ۱۹،پلاک۱۷

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید...

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق است به : مخازن طبی آبادیس

طراحی و توسعه توسط: ویراکام