لزوم استفاده از کیسه ساکشن یکبار مصرف اثبات شد!

در مقاله “آیا باتل ساکشن یکبار مصرف در ایران مقرون به صرفه است؟” که در نشريه پرستاري قلب و عروق چاپ گردید؛ دکتر محمدنژاد با توجه به تجربه خود در محیط بالینی، در این مقاله مروری، مسایل مربوط به ساکشن به عنوان یکی از چالش های اساسی در مراقبت و کنترل عفونت بیمارستانی و مقرون به صرفه بودن باتل ساکشن یک بار مصرف در ایران را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

وی در این مقاله با استفاده از جستجوی مقالات در پایگاه­ های داده ­ای معتبر بین المللی و ایران، باتل ساکشن یکبار مصرف در پنج محور کنترل و پیشگیری عفونت بیمارستانی، مدیریت مصرف آب، سهولت در کاربرد، مدیریت پسماند، و بارمالی مورد ارزیابی قرار داد.

محور های مورد مطالعه:

۱. کنترل و پیشگیری عفونت بیمارستانی:

محمدنژاد اظهار کرد؛ عفونت های بیمارستانی علت اصلی مرگ و ناتوانی قابل پیشگیری در بین بیماران بستری در بیمارستان است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، عوارض یا عفونت های ثانویه به کاشت دستگاه یا جراحی به عنوان عفونت بیمارستانی شناخته می شود. به طور خاص، CDC عفونت های محل جراحی، عفونت جریان خون مرتبط با خط مرکزی، عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با کاتتر و پنومونی های مرتبط با ونتیلاتور را نظارت می کند. وجود لوله تراشه شانس پنومونی مرتبط با ونتیلاتور را افزایش می دهد، زیرا مکانیسم های دفاعی طبیعی مجاری هوایی بیماران را کاهش می دهد. پنومونی بیمارستانی یک عارضه شایع در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) است. از ساکشن داخل تراشه در پاکسازی مجاری هوایی از ترشحات در بیماران تحت تهویه مکانیکی استفاده می شود. انجام دقیق ساکشن برای جلوگیری از پنومونی مرتبط با تهویه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در مطالعه ای که با هدف ” تاثیر باتل ساکشن یکبار مصرف در ساکشن داخل تراشه عفونت COVID-19 و قرار گرفتن در معرض پرستاران” انجام شد نشان داد که استفاده از بطری های ساکشن یکبار مصرف در بیماران بستری  باعث شده است کادر درمان کمتر در معرض بیماری  کووید-19 قرار گیرند و تعداد  موارد ابتلای کادر درمان  پس از استفاده از دستگاه های ساکشن یکبار مصرف کاهش بیابد و نشان داده است که  ساکشن یکبار مصرف موثرتر از باتل های ثابت است.

۲. مدیریت مصرف آب:

برای باتل های چندبار مصرف باید اطمینان حاصل شود که این وسایل به خوبی تمیز، ضدعفونی، شستشو و آب کشی شده باشند و قابل استفاده برای بیمار دیگری می باشند، که با استفاده از باتل یک بار مصرف نیاز به مصرف اب کمتری می باشد. کاهش مصرف آب و هزینه های ضدعفونی با استفاده از کیسه های یکبار مصرف ساکشن ایجاد می شود.

۳. سهولت در کاربرد:

سهولت در استفاده از کیسه های ساکشن از مزیت های کیسه ساکشن یکبار مصرف می باشد؛ چون بعد از استفاده این کیسه ها دور انداخته می شوند و برعکس مخازن دائم و ثابت که به نیروی انسانی، محلول ضدعفونی و… نیاز دارند، برای این کیسه ها این محدودیت ها برداشته می شود.

۴. مدیریت پسماند:

مخازن ثابت پسماند کمتری تولید می نمایند و از این طریق اثرات کم تری را به جز مصرف آب بر محیط زیست دارند، اما ماتیس در مقاله ای اظهار می کنند که جایگزینی محصولات یکبار مصرف با محصولات قابل استفاده مجدد ممکن است اثرات زیست محیطی مراقبت های بهداشتی را کاهش دهد.

۴. مدیریت بار مالی:

با توجه به این که این باتل ها برای هر بیمار باید جداگانه مورد استفاده قرار گیرد؛ هزینه های مرتبط با شست و شو و ضد عفونی مخازن حذف می گردد و بار مالی مراکز درمانی را کاهش می دهد.

محمدنژاد در انتهای مقاله، نتایج خود را به شرح زیر بیان نمود.

وی در نتیجه این پژوهش استنباط می کند؛ باید تمامی باتل های ساکشن یکبار مصرف برای هر بیمار جداگانه خریداری و استفاده شود. اما در کشور ایران با توجه کمبود نیروی انسانی برای ضدعفونی باتل ساکشن های چندبار مصرف، هزینه های محلول های ضدعفونی و استفاده نادرست در رقیق سازی آن و چالش های مدیریت پسماند فاضلاب های محلول های استفاده شده و تخلیه ساکشن ها، باتل ساکشن یک بار مصرف آبادیس نسبت به مخازن دائم و ثابت اولویت دارد و استفاده از آن در مراکز درمانی مقرون به صرفه می باشد.

با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفتر مرکزی:

ایران، تهران، قیطریه، خیابان اندرزگو، پلاک 104، واحد2

تلفن تماس : 

02122671845 | 02122205502

02122205503 | 02122218910

فکس :

02141425555 | داخلی 28544

 پست الکترونیک:

info@abadis-med.com

نشانی کارخانه:

ایران،تهران،شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار گلستان، کوچه گلشن ۱۹،پلاک۱۷

تنها دارنده تاییدیه اتحادیه اروپا

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید...

با ما در ارتباط باشید...

نشانی دفتر مرکزی:

ایران، تهران، قیطریه، خیابان اندرزگو، پلاک 104، واحد2

تلفن تماس : 

02122671845 | 02122205502

02122205503 | 02122218910

فکس :

02141425555 | داخلی 28544

 پست الکترونیک:

info@abadis-med.com

نشانی کارخانه:

ایران،تهران،شهرک صنعتی شمس آباد، بلوار گلستان، کوچه گلشن ۱۹،پلاک۱۷

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید...

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق است به : مخازن طبی آبادیس

طراحی و توسعه توسط: ویراکام