کیسه ساکشن یکبار مصرف

5/5 - (180 امتیاز)

فهرست مطالب

کیسه ساکشن یکبار مصرف

دفع مایعات و ترشحات بیمار در حین عمل جراحی یکی از مهمترین مسائلی است که در هر مرکز درمانی برای جلوگیری از انتشار عفونت و محافظت بیمار و پرسنل بیمارستان مورد توجه جدی قرار میگیرد.

پرسنل بیمارستان‌ها نیز همه روزه درمعرض ویروس هپاتیت ب (HBV)، ویروس نقص ایمنی اکتسابی (HIV) و دیگر پاتوژن‌های خطرناک هستند.

یک سیستم کنترل مهندسی شده که میتواند در جلوگیری از انتشار مایعات و ترشحات حین عمل جراحی مفید باشد استفاده از کیسه ساکشن یکبار مصرف مجهز به پودر ژل کننده می‌باشد. با این پروسه سر ریز شدن، ریخته شدن یا بخار شدن (در معرض هوا قرار گرفتن) به حداقل ممکن رسیده که در نهایت موجب کاهش چشمگیر انتشار عفونت و همچنین افزایش ایمنی بیمار و پرسنل بیمارستان خواهد شد.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته، جمع آوری مایعات و ترشحات حین عمل جراحی توسط این کیسه ساکشن یکبار مصرف انجام می‌گیرد.

در این راستا شرکت مخازن طبی آبادیس با اتکا به سال‌ها تجربه اقدام به تولید کیسه ساکشن یکبار مصرف با استفاده از تکنولوژی روز اروپا نموده است که برای بسیاری از جراحی‌ها شامل موارد زیر قابل استفاده می‌باشد:
– جراحی پلاستیک
– جراحی پستان (برای جلوگیری از تجمع خون و لنف)
– جراحی ارتوپدی
– جراحی قفسه سینه
– جراحی انواع کیست‌های عفونی
– جراحی پانکراس (ساکشن ترشحات Secretions)
– جراحی کیسه صفرا
– جراحی تیروئید
– جراحی مغز و اعصاب
– جراحی کلیه

 

ویژگی های کیسه ساکشن یکبار مصرف آبادیس

کیسه ساکشن یکبار مصرف شرکت مخازن طبی آبادیس سیستم کاملا بسته ای را جهت ساکشن ترشحات و ژل کردن آنها ارایه می دهد که دارای مزایا و قابلیت‌های زیر است:
– جلوگیری از تجمع ترشحات ( خون، ذرات و ترشحات عفونی )
– جلوگیری از تجمع هوا ( فضای مرده )
– جلوگیری از انتشار عفونت، باکتری و بیماری
– امحا امن و آسان
– عدم نیاز به آب و مواد ضدعفونی کننده
– استفاده راحت و سریع
– جلوگیری از انتشار بخار و بوی ناشی از عفونت
– کاهش هزینه‌ها‌ی درمان
– مجهز به فیلتر برای محافظت از دستگاه ساکشن
– طراحی ساده و مدرن
– بدون نیاز به زانویی
– دارای کانکتورهای یونیورسال برای جلوگیری از پیچ خوردگی و قطع شدن ساکشن حتی در هنگام کار در زوایای بسته
– قابلیت نصب بصورت سری و مجزا
– حمل و نقل ایمن

راست: کیسه ساکشن یکبار مصرف شرکت مخازن طبی آبادیس، بدون نیاز به زانویی، با کانکتور یونیورسال برای جلوگیری از پیچ خوردگی، و قطع شدن ساکشن حتی هنگام کار در زوایای بسته

چپ: کیسه ساکشن معمولی، با تعداد زیاد کانکتور و زانویی

 

تاریخچه مختصر شرکت مخازن آبادیس

گروه مدیران شرکت آبادیس برای نامی پرآوازه و معتبر موفق به اخذ استاندارد مدیریت در تجهیزات پزشکی ایزو ۱۳۴۸۵ و رضایتمندی مشتری و ایزو ۱۰۰۰۲ گردیده است.

 

با اتکا به سال‌ها تجربه گرانقدر، این شرکت طیف وسیعی از دستگاه‌ها و تجهیزات در مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمارستان‌های نظامی و خصوصی و مراکز درمانی و کلینیک‌های پزشکی را تحت پوشش قرار داده است.
یکی از اهداف مهم آبادیس در سال‌های حضور در عرصه صنعت مهندسی پزشکی کشور کنترل عفونت بیمارستانی بود.
آبادیس در چشم انداز خود در ابتدای تاسیس، نگاه ویژه به تولید ملی و خودکفایی داشت و به حول قوه الهی با داشتن هیئت علمی متشکل از اساتید دانشگاه و متخصصین و مهندسین خبره در سال ۲۰۱۳ به تولید ملی کیسه‌های ساکشن یکبار مصرف با برند آبادیس که در نوع خود برای اولین بار در دنیا و در حال حاضر تنها تولید کننده خاورمیانه می باشد، رسید که در نوبه خود گامی محکم در کنترل عفونت بیمارستانی در ایران برداشت.
آبادیس در راستای رسیدن به اهداف خود در تولید ملی در حال حاضر آماده خدمت رسانی به تمامی مراکز درمانی بیمارستان‌ها در زمینه کنترل عفونت بیمارستانی با نسل جدید کیسه‌های ساکشن یکبار مصرف می باشد.

 

عفونت های بیمارستانی

در سال‌های اخیر ساختمان‌های جدید و مجهزی به نام بیمارستان ساخته شده اند که انواع خدمات تشخیصی و درمانی را به بیماران ارائه می کنند ولی گاهی این اقدامات به طور اجتناب ناپذیری به دریافت عفونت‌های بیمارستانی توسط بیماران منجر میشود که ممکن است حتی به فوت بیماران نیز بیانجامد. شاید خیلی نا امید کننده باشد که یک بیمار پس از بستری شدن در بیمارستان و بهبود دوره بیماری هنگامی که مرخص و راهی خانه می شود، کوله باری تازه به نام عفونت را نیز با خود از بیمارستان به همراه میبرد!
عفونت‌های بیمارستانی یکی از معضلات و مشکلات نه تنها بیمارستان‌ها بلکه تمامی کشور است. میزان وقوع این عفونت‌ها که از حداقل ۹٫۱ درصد تا بیش از ۲۵ درصد گزارش شده، عمق فاجعه را نشان می دهد.
یکی از عفونت‌های شایع بیمارستانی و شایع ترین عفونت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU,CCU) ،پنومونی است که چون بالاترین علت مرگ و میر ناشی از عفون‌های بیمارستانی و بیشترین هزینه نگهداری را نسبت به دیگر عفونت‌ها داراست از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.
دیگر عفونت شایع مربوط به بخش جراحی است . برآورد شده است که در مراکز مجهز، دو تا پنج درصد بیمارانی که عمل جراحی روی آنها انجام می شود، دچار عفونت محل عمل میشوند.

برای جلوگیری از راهیابی عفونت به بدن بیمار، سه راهکار اصلی وجود دارد:
الف : حذف مخازن ارگانیسم‌ها یا محدود کردن آنها
ب : قطع زنجیره انتقال
ج : محافظت میزبان در برابر عفونت و بیماری

نتایج تحقیقات نشان می دهد وضعیت ایران در کنترل عفونت‌های بیمارستانی در شرایط بدی قرار دارد. متاسفانه در این زمینه به آمارهای دقیقی در کشور دسترسی نداریم، اما بر اساس آمارهای بین المللی، سالانه بیش از دو میلیون نفر در جهان دچار عفونت‌های بیمارستانی می شوند، البته عفونت‌های بیمارستانی گریبانگیر بیشتر کشورهاست و تنها مختص ایران نیست.
بر اساس آمارهای جهانی در سال، ۱۷ تا ۲۹ میلیارد دلار هزینه صرف درمان عفونت‌های بیمارستانی می شود. در حالی که میتوان با سرمایه گذاری مناسب در زمینه کنترل عفونت‌های بیمارستانی در هزینه‌های درمانی صرفه جویی کرد.
بر اساس آمارهای غیر رسمی سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیارد تومان هزینه صرف عفونت‌های بیمارستانی در ایران می شود، این در حالی است که هنوز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ای در کشور وجود دارند که به شکل بسیار ابتدایی به ضد عفونی وسایل خود می پردازند.
عفونت‌های بیمارستانی به لحاظ مرگ و میر و ناخوشی، افزایش طول مدت بستری و تحمیل هزینه‌های مراقبتی و تشخیص حائز اهمیت هستند. نتایج تحقیقات در آمریکا نشان داده که از هر ۱۰۰ بیمار بستری در بیمارستان، پنج تا هفت نفر به عفونت بیمارستانی دچار می شوند که در برخی از بخش‌ها مانند ICU این شیوع تا ۵۰ درصد است، همچنین عفونت‌های بیمارستانی سالانه باعث اتلاف هزینه ۵/۴ میلیارد دلاری در ایالات متحده آمریکا می شود. بر اساس آمارهای جهانی عفونت های بیمارستانی سالانه ۱۹۰۰۰ نفر را را به کام مرگ می کشاند. بیماران بستری در بخش‌های ICU  عفونی، پیوند، سوختگی و جراحی بیشتر در معرض خطر عفونت بیمارستانی هستند، بنابراین بیشترین تمرکز فهالیت کمیته‌های کنترل عفونت بیمارستانی در این بخش هاست.
کنترل عفونت‌های بیمارستانی در ایران سابقه طولانی ندارد.
علی رغم این که سوابق مربوط به کنترل عفونت از سال ۱۳۵۰ در دانشگاه‌های اهواز و شیراز و سپس چند بیمارستان در تهران موجود است با این وجود تنها در ۱۳۵۹ به موضوع کنترل عفونت‌های بیمارستانی توجه خاصی شد و برنامه‌های پیشگیری و کنترل آن را پیگیری کردند. تاکنون در کشور، بررسی و مطالعات پراکنده ای در مراکزدانشگاهی و بیمارستان‌ها در زمینه بررسی وضعیت این عفونت‌ها انجام شده است.
برای برقراری یک نظام مراقبت کشوری برای عفونت‌های بیمارستانی، نخستین جلسه کمیته کشوری کنترل عفونت‌های بیمارستانی در آبان ۱۳۸۱ در مرکز مدیریت بیماری‌ها تشکیل شد و با شرکت استادان، کارشناسان و صاحب نظران، کار تهیه یک راهنمای کشوری پیگیری شد. در جریان مباحث کمیته کشوری مقرر شد که روش استاندارد جهانی، اساس بیماریابی و تشخیص عفونت‌های بیمارستانی درکشورقرار گیرد. این تصمیم پس از نظرخواهی از تمامی کارشناسان و استادان دانشگاه‌های سراسر کشور در سال ۱۳۸۳ گرفته شد. هم اکنون به صورت پراکنده مطالعات مربوط به عفونت‌های بیمارستانی در کشور به مرکز مدیریت بیماری‌ها گزارش می شود اما گزارش‌ها تمامی بیمارستان‌های کشور را در بر نمی گیرند. با برقراری نظام مراقبت کشوری عفونت‌های بیمارستانی در کشور از سال ۱۳۸۵ انتظار می رود تمامی بیمارستان های دولتی و خصوصی به صورت منظم آمار عفونت‌های بیمارستانی را با تعاریف و فرم یکسان به مرکز مدیریت بیماری‌ها گزارش کنند.

اهداف کنترل عفونت

– کاهش دادن نرخ عفونت‌های بیمارستانی
– ارتقای سلامتی کارکنان، بیماران و کلیه مراجعان
– پیشگیری از بروز بیماری‌های مسری، مزمن شوده و ناتوان کننده برای کلیه کارکنان
– کاهش هزینه‌های درمان ناشی از عفونت‌های بیمارستانی ( مثل طولانی شدن مدت بستری، بازگشت بیمار به بیمارستان، مشکلات حقوقی )

اهداف اختصاصی کنترل عفونت‌های بیمارستانی:
– ایجاد تعهد سیاسی در مسئولین رده بالای کشور در مورد اهمیت کنترل عفونت‌های بیمارستانی و حمایت از اجرای نظام مراقبتی آن
– تکمیل پوشش نظام مراقبت از عفونت‌های بیمارستان از طریق تشکیل کمیته‌های کنترل عفونت در تمامی بیمارستان‌ها اعم از دولتی و خصوصی
– تربیت، آموزش و بازآموزی نیروهای انسانی درگیر برنامه در بیمارستان‌ها، اعم از درمانی و اداری با هدف افزایش آگاهی آنها در ارتباط با عفونت‌های بیمارستانی و روندهای مقاومت میکروبی به منظور جلب مشارکت آنها در اجرای برنامه‌های پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی
– بهینه سازی و تجهیز بیمارستان‌ها به مواد، ملزومات و تجهیزات کنترل عفونت‌های بیمارستانی با استفاده از اطلاعات نظام مراقبت
– حمایت از انجام تحقیقات کاربردی در زمینه کنترل عفونت‌های بیمارستانی.

همان طور که می دانیم جامعه پزشکی روز به روز به سمت استفاده از تجهیزات مصرفی یک بار مصرف پیش می رود که خود می تواند عاملی مهم در کاهش انتقال عفونت باشد. شیشه‌های ساکشن که تا کنون مورد استفاده قرار می گرفت یکی از تجهیزاتی است که امکان انتقال عفونت را دارد. این شیشه‌ها باید پس از استفاده تخلیه شوند که همین ویژگی می تواند تهدیدی برای انتقال عفونت به پرسنل اتاق عمل باشد، همچنین این کار موجب می شود مایعات عفونی وارد فاضلاب شوند که مضراتی را نیز در پی خواهند داشت. شرکت آبادیس توانسته است راه‌های تازه ای برای پیشگیری از انتقال عفونت در عمل ساکشن پیشنهاد دهد. این شرکت کیسه‌های یک بار مصرف همراه با پودر جامد کننده را جایگزین شیشه‌های ساکشن کرده و گام بلندی در ارتقای کنترل عفونت و کاهش هزینه آب، برق، مواد ضد عفونی کننده، نیروی انسانی و … را بر داشته است.
شرکت آبادیس به تازگی این محصول را به بازار ایران وارد کرده است.
افزایش مصرف وسایل یک بار مصرف در آینده رعایت «بهداشت و استریل بودن»، «کاربرد آسان»، «تاثیر روانی، زیرا مریض احساس می کند به او توجه خاص می شود» و «اقتصادی بودن» از ویژگی‌هایی است که باعث می شود کاربرد وسایل یک بار مصرف در آینده افزایش پیدا کند و بیمارستان ها و مراکز درمانی این تجهیزات را بیشتر از تجهیزات استریل شونده بپسندند.

آیا میدانید؟
– گزارش میزان عفونت بیمارستان نشان از بی کفایتی نیست
– ۸۰ درصد عفونت‌های بیمارستانی قابل پیشگیری است
– ۱۲ درصد بیماری‌های عفونی ریشه بیمارستانی دارند
– بیشترین عفونت بیمارستان‌ها، در بخش آی سی یو گزارش شده است
– سالانه بیش از ۱۹ هزار نفر در دنیا بر اثر عفونت‌های بیمارستانی به کام مرگ می روند
– گسترش عفونت‌های بیمارستانی اشغال تخت‌ها را افزایش داده است
– عفونت‌های بیمارستانی عامل یک سوم مرگ و میر در بیمارستان‌ها است
– ۲۴٪ کل عفونت‌های بیمارستانی مربوط به بخش جراحی می شود

 

کیسه‌های ساکشن یکبارمصرف

از سال ۱۹۸۴ که بحث اقدام‌های احتیاطی استاندارد (Standard Precaution) در سطح جهانی مطرح شد:
به طور کلی همه مایعات و ترشحات بدن، اعم از اینکه حاوی خون باشد یا نباشد، عفونی تلقی می شود، و اقدام‌های احتیاطی عمومی در خصوص آنها به کار می برند.

کیسه‌های ساکشن یکبار مصرف و کنترل عفونت

کیسه‌های ساکشن کیسه ای است یکبار مصرف که با استقرار در مخزن مخصوص دستگاه ساکشن، به صورت محل جمع آوری یکبار مصرف ضایعات مایع، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
عمدتا ماده موجود در کیسه، لنف، خون، چرک آب و آب شستشو در محل جراحت می باشد. این ماده بسیار خطرناک و ویروس ساز است و باید به بهترین روش از محل دفن، سوزاندن یا امحا بر عهده دارد.

برخی از دلایل و ضرورت‌های بومی سازی تولید کیسه‌های ساکشن یکبار مصرف توسط آبادیس :
– حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی
– تولید ملی و خودکفایی، اقتدار ملی در زمینه صنعت تجهیزات پزشکی
– ورود تکنولوژی جدید به کشور و بومی سازی آن به دستان توانمند داخلی تولید ملی به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای داخلی در انجام فرآیند تولید با کیفیت و قابل رقابت بین المللی
– تبلور خلاقیت و ایده‌های متخصصین داخلی
– ایجاد اشتغال و جذب نیروهای متخصص و متعهد
– تولید محصول با کیفیت داخلی و توزیع آن با قیمتی به مراتب مناسب تر از نمونه‌های وارداتی
– کاهش هزینه مصرف کننده در استفاده از تولید ملی، به جای نمونه وارداتی
– اطمینان خاطر خریداران (مراکز درمانی) در خصوص تامین مستمر کالا با مناسب ترین قیمت
– گسترش استفاده از محصول یک بار مصرف در راستای ارتقا، کنترل عفونت، بهداشت و سلامت عمومی
– دستیابی به عنوان اولین تولید کننده در سطح منطقه و ورود به بازار مصرف برون مرزی
– جلوگیری از خروج ارز از کشور برای واردات محصول (مرغوب/نامرغوب)
– ورود ارز به کشور از محل صادرات و فروش خارجی

سوالات متداول

محصولات مرتبط

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

متخصصی که مدیریت و امحا زباله ­های بیمارستانی را مورد بررسی قرار می­دهد.

امحا زباله‌های بیمارستانی

12 مرداد 1401

فناوری­ های نوین که مناسب تصفیه پسماندهای فاضلابی بیمارستان هستند.

تصفیه فاضلاب بیمارستانی

5 مرداد 1401

32

پسماندهای عفونی بیمارستانی

28 تیر 1401

کنترل عفونت در بیمارستان

کنترل عفونت در بیمارستان

29 خرداد 1401

دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن چیست؟

22 خرداد 1401

فیلتر(1)

انواع فیلترهای کیسه ساکشن

25 اردیبهشت 1401

دیدگاه های مخاطبان

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.