کیسه ساکشن چیست؟

4.6/5 - (130 امتیاز)

فهرست مطالب

 

کیسه ساکشن چیست؟ آیا تا به حال فردی از Suction Bag برای شما توضیحی ارائه داده است؟ سعی کردیم در این مقاله ساکن بگ، تاریخچه، کاربردها و ویژگی‌های آن را برای شما توضیح دهیم که درک بهتری نسبت به آن به دست آورید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کیسه ساکشن مخازن طبی آبادیس

نمونه‌ای از کیسه ساکشن یکبار مصرف

 

دستگاه ساکشن (Suction) چیست؟

برای اینکه مبحث “کیسه ساکشن چیست؟” را شروع کنیم، بهتر است که نگاهی کلی به دستگاه ساکشن بیندازیم و همچنین با کارایی آن آشنا شویم.

واژه انگلیسی Suction در زبان پارسی به معنی مکش است. این دستگاه توسط پمپی عمل مکش را شروع می‌کند و با استفاده از خلأ باعث ایجاد فشار منفی می‌شود که هوا یا مایعات را به درون مخزن تعبیه شده وارد کند. بیشترین مورد استفاده از این دستگاه مربوط به صنعت پزشکی است.

 

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس


برای مشاهده محصولات کلیک کنید

 

مخزن ساکشن 2 لیتری آبادیس

 

کیسه های ساکشن 1 لیتری مخازن طبی آبادیس

 

کیسه های ساکشن دو لیتری مخازن طبی آبادیس

 

AMR_4804

 

نگاهی به تاریخچه دستگاه ساکشن

نسل اولیه یا بهتر است بگوییم اولین مدل از دستگاه ساکشن در سال ۱۹۰۷ توسط Yankauer اختراع شد که دستگاه‌های امروزی شباهت بسیار کمتری با نسخه اولیه آن دارند. البته اولین بار TIP (لوله) ساکشن در قرن 1800 در بیمارستان سینای شهر نیویورک برای بیماران سرپایی مورد استفاده قرار گرفت.

وی بسیاری از دستگاه‌های پزشکی را اختراع کرده بود که تأثیر مثبتی بر این حرفه تا به امروز گذاشته است. اما شهرت او بیشتر به خاطر ساخت نوک کاتتر ساکشن سفت و سختش، یانکاور بود. این وسیله در ابتدا برای کمک به پاکسازی نواحی جراحی حین برداشتن لوزه طراحی شده بود.

اما استفاده از این دستگاه (کاتتر) گسترش یافته و امروزه شامل بسیاری از روش‌های جراحی و همچنین ساکشن اوروفارنکس داخل بیمارستانی و پیش بیمارستانی (آمبولانسی) شده است.

کاتتر Yankauer از پلاستیک یا فولاد ضد زنگ (استیل) ساخته شده است! سوراخ‌های کوچکی در نوک پیازی شکل آن برای جمع‌آوری مایع طراحی شده است که میزان وارد کردن آسیب بافت‌‌ها به حداقل برسد. فرم کاتتر منحنی است، به همین دلیل قابلیت مانور بیشتر به کادر فنی می‌دهد.

 

از دستگاه ساکشن چه استفاده‌هایی می‌شود؟

مهم‌ترین سؤالی که در رابطه با “کیسه ساکشن چیست؟” مطرح می‌شود، موارد استفاده آن است! همانطور که گفته شد، یکی از موارد استفاده از دستگاه ساکشن در صنعت پزشکی است. برای مثال در اتاق عمل، نوعی دستگاه ساکشن وجود دارد که با کمک آن کادر پزشکی خون و خونریزی را مکیده و ناحیه را از خون تخلیه می‌کنند و در این صورت جراح می‌تواند راحت‌تر به کار خود ادامه دهد.

همچنین برای این که پزشک جراح بتواند محل زخم یا محل خونریزی را پیدا کند، دستیارهای جراح قسمت مورد نظر را با کمک این دستگاه از خون خالی می‌کنند! از دیگر موارد استفاده از این دستگاه می‌توانیم به تخلیه نواحی آبسه یا حفره‌های آبسه اشاره کنیم.

 

کیسه ساکشن 1 لیتری آبادیس

جلوگیری از شیوع بیماری و انتشار عفونت از مزیت‌های کیسه ساکشن یکبار مصرف است.

 

از موارد استفاده دیگر در زمینه جراحی می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که در برخی از عمل‌ها برای برداشتن یا گرفتن تومور از این دستگاه استفاده می‌کنند. امروزه وسایل دیگری هم ساخته شده است که کاربری فعال کردن اندام‌های جنسی آقایان و بانوان را دارند.

همچنین لازم به ذکر است که برای تخلیه کردن یا پاک کردن مجاری تنفسی بیماران هم از این دستگاه استفاده می‌کنند.

 

دستگاه‌های ساکشن چند نوع هستند؟

در ادامه مبحث “کیسه ساکشن چیست؟” به انواع این دستگاه‌ها می‌پردازیم. به طور کلی دستگاه‌های ساکشن به دو دسته تقسیم می‌شوند. برخی از این دستگاه‌ها ساکشن پرتابل هستند، برخی دیگر هم به صورت ساکشن مرکزی طراحی و ساخته شده‌اند.

 

1.    دستگاه ساکشن مرکزی (Central)

این نوع دستگاه‌ها خود به ۲ گروه تقسیم می‌شوند. برخی از آن‌ها دارای مخزن یکبار مصرف هستند، برخی دیگر هم دارای مخازنی که می‌توان چند بار هم از آن‌ها استفاده کرد.

 

2.    دستگاه ساکشن پرتابل (Portable)

این نوع دستگاه‌ها قابلیت جا به جایی دارند، به خاطر همین به این دستگاه‌ها پرتابل یا قابل حمل می‌گویند. تمامی اجزای این دستگاه یعنی کاتتر، مخزن و لوله‌های رابط یکبار مصرف هستند و قابلیت جدا شدن‌ را دارند.

 

دستگاه‌های ساکشن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این دستگاه‌ها شامل موتور، گیج وکیوم که نشان‌دهنده میزان فشار دستگاه است، وکیوم پمپ، محفظه‌های ساکشن، پیچ تنظیم ساکشن (جهت تنظیم میزان فشار مکش) و لوله‌های رابط هستند.

 

آشنایی بیشتر با کیسه ساکشن

در ادامه پاسخ به سوال کیسه ساکشن چیست؟ باید توضیح دهیم که کیسه ساکشن جزئی از مجموعه دستگاه ساکشن است که مایعات یا هوای مکیده شده وارد آن می‌شود. این کیسه انواع مختلفی دارد. اغلب از این کیسه‌ها برای موارد پزشکی در اتاق عمل یا کاربردهای پزشکی دیگر استفاده می‌شود.

برای اینکه میزان عفونت و انتقال بیماری‌ها به صفر سوق پیدا کند، از کیسه‌های یکبار مصرف استفاده می‌شود. همچنین استفاده و مصرف این کیسه‌ها بسیار آسان و راحت است و همین دلیل باعث شده طرفداران بسیاری پیدا کند.

 

کیسه ساکشن چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، از این کیسه‌ها برای جمع‌آوری و مکیدن مایعات توسط دستگاه ساکشن استفاده می‌شود. می‌توان گفت که این کیسه‌ها مدل‌های مدرنیزه مخزن‌های ثابت ساکشن هستند. سال‌های قبل که مدل‌های یکبار مصرف ساخته نشده بودند، مخازن ثابت مشکلاتی برای پزشکان و بیماران به وجود می‌آوردند.

مخازن ثابت به خاطر اینکه برای مدت زمان بسیار زیاد استفاده می‌شدند، باعث انتشار عفونت‌ها از بیماری به بیمار دیگر می‌شدند (اگر به خوبی ضد عفونی نمی‌شدند!). در نتیجه این کیسه‌های یکبار مصرف از انتشار بیماری و عفونت جلوگیری خواهند کرد.

 

کیسه های ساکشن آبادیس

کیسه‌های ساکشن در حجم‌های یک لیتری، دو لیتری و سه لیتری تولید می‌شوند.

 

کیسه ساکشن‌ها چند نوع هستند؟

از سؤال‌های مهم دیگری که در موضوع کیسه ساکشن چیست؟ مطرح می‌شود، انواع مدل‌های آن است! این کیسه‌ها در اندازه‌های چند لیتری مختلفی تولید می‌شوند. برای مثال کیسه‌های ۱ لیتری، کیسه‌های ساکشن دو لیتری و همچنین کیسه‌های سه لیتری.

همچنین این کیسه‌ها دارای سه نوع فیلتراسیون هستند. انواع این فیلترها شامل هیدروفوبیک، دوئال و مکانیکی می‌شوند.

 

کیسه ساکشن‌های یکبار مصرف چه مزایایی دارند؟

همان‌طور که در بخش‌های قبل در مورد کیسه ساکشن چیست؟ اشاره کردیم، این کیسه‌ها از شیوع بیماری و انتشار عفونت‌ها جلوگیری می‌کنند. در کنار این مزیت بسیار عالی، استفاده از این نوع کیسه‌ها هزینه خرید و استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده برای مراکز درمانی و کلینیک‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در کنار این کاهش هزینه، حتی هزینه ضدعفونی کردن مخازن هم کاملاً از فاکتورها حذف می‌شود! نحوه مصرف و استفاده از این کیسه‌ها بسیار آسان است. برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده، این کیسه‌ها می‌توانند امحا شوند!

همه این کارها بر کاهش میزان هزینه‌های نیروی انسانی هم تأثیر مستقیم می‌گذارند! همچنین کادر پزشکی برای ضد عفونی کردن دستگاه و تعویض کیسه ساکشن دیگر به صورت مستقیم با ضایعات در تماس نخواهند بود!

به خصوص امروزه به دلیل پاندمیک کووید ۱۹، همه مراکز بهداشتی و کلینیک‌ها باید به طور اجباری از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند که بیماری میان مردم گسترش نیابد!

به خاطر وجود پودرهای مخصوصی درون این کیسه‌ها، ضایعات مایع به شکل ژله درمی‌آیند، در نتیجه کار برای امحا راحت‌تر می‌شود. همچنین میزان ریسک ریخته شدن مایعات عفونی و آلوده کردن محیط تا حد چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد!

 

برای بهره‌وری بهینه ساکشن بگ چه باید کرد؟

در مبحث کیسه ساکشن چیست؟ سؤالی مطرح خواهد شد، “برای اینکه بازدهی بیشتری برای کیسه ساکشن داشته باشیم، باید چه اقداماتی انجام دهیم؟”. برای اینکه بیشترین بازدهی را داشته باشیم، باید دستگاهی را انتخاب کنیم که توان موتور آن بالا باشد.

برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها بدنه دستگاه باید قابلیت ضدعفونی شدن بسیار بالایی داشته باشد! کیسه ساکشن مورد نظر شما باید ظرفیت بیشتری داشته باشد. همچنین توان خروجی کلی دستگاه هم باید بالا باشد.

 

کلام آخر

در این مقاله به مبحث کیسه ساکشن چیست؟ پرداختیم و توضیح دادیم که این دستگاه‌ها، کیسه‌هایی هستند که برای جمع‌آوری ضایعات مایع عفونی در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در ادامه بحث به تاریخچه، کاربردها و ویژگی‌های این کیسه‌ها هم نگاهی انداختیم.

همچنین اشاره کردیم که حجم این کیسه‌ها نیز متفاوت است. کیسه ساکشن یک لیتری، دو لیتری و سه لیتری انواع حجم این کیسه‌ها را شامل می‌شود. همچنین این کیسه‌ها به صورت یکبار مصرف هستند که از بروز بیماری‌ها و شیوع آنها جلوگیری شود.

سوالات متداول

محصولات مرتبط

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

متخصصی که مدیریت و امحا زباله ­های بیمارستانی را مورد بررسی قرار می­دهد.

امحا زباله‌های بیمارستانی

12 مرداد 1401

فناوری­ های نوین که مناسب تصفیه پسماندهای فاضلابی بیمارستان هستند.

تصفیه فاضلاب بیمارستانی

5 مرداد 1401

32

پسماندهای عفونی بیمارستانی

28 تیر 1401

کنترل عفونت در بیمارستان

کنترل عفونت در بیمارستان

29 خرداد 1401

دستگاه ساکشن

دستگاه ساکشن چیست؟

22 خرداد 1401

فیلتر(1)

انواع فیلترهای کیسه ساکشن

25 اردیبهشت 1401

دیدگاه های مخاطبان

5 پاسخ

  1. درخشش نام آبادیس با کیسه های با کیفیت بالا و بی نظیرش در ایران زبانزد مراکز درمانی میباشد و تاثیر شگرفی در کنترل عفونت در ایران گذاشته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.