پیشنهاد هایی برای شما
نیاز به مشاوره دارید...
زمان مورد نیاز برای مطالعه:

10 دقیقه

تاریخ انتشار
1397-11-22
دسته بندی
5/5 - (100 امتیاز)
3877986-2-1030x687

فهرست مطالب

 

ابتدا به شرح مساله کنترل عفونت های بیمارستانی پرداخته و سپس کیسه ساکشن های یکبار مصرف دفع بهداشتی ساکشن را که در این مقوله بسیار موثرند معرفی و ویژگی های مختلف آن ها را بیان می کنیم.

ریسک ابتلای بیمارانی که در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند و یا مورد جراحی قرار می گیرند، به عفونت بیمارستانی بسیار بالاست.
برای نمونه، اندکی قبل بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان های تهران بستری بودند، به دلیل ابتلا به عفونت بیمارستانی دار فانی را وداع گفتند و عده ای دیگر با افزایش چشمگیر طول مدت درمان مواجه گشتند.
در بیشتر موارد این دست از بیماران به درمان با آنتیبیوتیک مقاوم می شوند. در تعریف عفونت های بیمارستانی باید گفت آن دسته از عفونت هایی هستند که در زمان پذیرش شدن بیمار در وی وجود نداشته و در حین مدت بستری شدن در بیمارستان ایجاد می شوند.

آمارها نشان می دهند در کشورهای توسعه یافته صنعتی بین ۵ تا ۱۰ درصد بیماران بستری شده در بیمارستان مبتلا به عفونت های بیمارستانی می شوند و این رقم در کشورهای در حال توسعه تا حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند.
البته با اجرای صحیح برنامه های کنترل عفونت و استفاده از ابزار مناسب، می توان از نیمی از این تعداد کاست. امروزه با سرمایه گذاری وسیعی که در زمینه کنترل عفونت انجام می شود و با توجه به استفاده از تجهیزات و امکاناتی نظیر ظروف یک بار مصرف مخصوص عفونت های بیمارستانی به شکل قابل توجهی کاهش یافته اند.

برای درک اهمیت سرمایه گذاری در زمینه کنترل عفونت و به کارگیری تجهیزات مناسب، در اینجا به حقایقی در زمینه عفونت های بیمارستانی که توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شده است اشاره می‌کنیم.
* روزانه ۴۰۰۰ کودک در کشورهای در حال توسعه در اثر عفونت های بیمارستانی دچار مرگ و میر می شوند.
* یکی از عواقب عفونت های بیمارستانی طولانی شدن مدت زمان بستری بیماران در بیمارستان است. به طوری که عفونت های بیمارستانی مجاری ادراری تقریبا ۳ روز، عفونت های محل جراحی ۱۰ روز، عفونت های ریوی ناشی از بستری شدن در بیمارستان حدود ۲۰ روز به مدت زمان بستری شدن بیماران اضافه می کنند.
* به ازای هر تخت مراقبت ویژه، بهره گیری از ابزارآلات مناسب نظیر کیسه های یکبار مصرف دفع ساکشن میتواند تا ۱۰۰۰دلار در سال در هزینه های درمانی به همراه آورد.

به کارگیری این محصول خصوصا در بیماران بستری در بخشهای مراقبت ویژه اهمیت دارد؛ زیرا بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه بسیار بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی هستند.
این موضوع به دلیل، جدی بودن بیماریبیماران بخش مراقبت های ویژه، طولانی بودن زمان بستری آنها، ونتیلاسیون با دستگاه و نیز وجود جراحات و زخم روی بدن آن ها است.

احتما ابتلا به عفونت از طریق هوای آلوده و تجهیزات آلوده متصل به بیمار نظیر لوله ساکشن در زمان داشتن جراحت و یا زمان طولانی بستری شدن بسیار است. یکی از راه های موثر در کاهش ریسک انتقال عفونت استفاده از کیسه های مصرفی ساکشن مجهز به فیلتر آنتی باکتریال است.
با استفاده از کیسه های یکبار مصرف ساکشن می‌توان خطر انتشار میکروارگانیسم های خطرناک موجود در مایعات عفونی و ساکشن از طریق هوا و ذرات قابل تنفس را کاهش داد و همچنین می توان کمک فراوانی به کنترل عفونت و خطرات ناشی از آن خصوصا در بخش مراقبت های ویژه کرد.

به یاد داشته باشید که این کیسه ها برای جلوگیری از انتشار عفونت باید به فیلتر آنتی باکتریال مجهز باشند.
فیلتر آنتی باکتریال باعث عدم خروج میکرو ارگانیزم ها به همراه هوای مکیده شده از کیسه می شود و این سبب می شود که میکروارگانیسم های رشد یافته داخل کیسه به محیط بیرون انتشار نیابند. کیسه های یکبار مصرف ساکشن راهی مفید برای کاهش خطر انتشار عفونت به وسیله تماس کارکنان بخش‌های مختلف درمانی با ضایعات عفونی و ترشحات ارگانیک می باشد.

برای کاهش هزینه های ناشی از ضدعفونی کردن (همچون هزینه مواد ضد عفونی کننده، هزینه های آب و برق و خدمه) استفاده از کیسه های یک بار مصرف ساکشن بهترین گزینه است.
از سویی دیگر، سهولت به کار گیری کیسه های یک بار مصرف ساکشن، با نمونه های قابل شستشو قابل مقایسه نیست. به علاوه از آن جا که این کیسه ها دیگر نیازی به غوطه ور شدن در محلول های ضد عفونی کننده و اتوکلاو ندارند، تماس کارکنان بخش خدماتی با این کیسه ها به حداقل رسیده و احتمال ابتلای آنان به عفونت کاهش می یابد.

در کشور آمریکا ۸۰ ٪ مراکز بهداشتی درمانی از کیسه های یک بار مصرف استفاده می کنند. در مراکز درمانی که به جای ظروف یک بار مصرف از ظروف قابل شستشو استفاده می شود، باید هر ۲۴ ساعت این ظروف شسته شوند.
اما اگر منطقی به این موضوع بنگریم، مشاهده می کنیم که دستورالعملی دشوار و وقت گیر است و به همین دلیل معمولا به درستی از سوی کارکنان بیمارستان صورت نمی گیرد؛ همین امر بیماران را در خطر ابتلا به عفونت قرار می دهد.

جهت دور انداختن ایمن کیسه های یک بار مصرف ساکشن، آن ها را به طور کاملا بسته طراحی می کنند. بنابراین تنها کافی است کیسه ساکشن را از داخل ظرف حمایتی خارج کرده و امحا نمایید.
در نتیجه دیگر نیازی به شستشو و ضد عفونی ظرف و قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به عفونت نیست. برخی افراد غیر حرفه ای در روش قدیمی، یعنی استفاده از ظروف قابل شتشو، معمولا مایعات ساکشن شده را در چاه فاضلاب بیمارستان تخلیه می کنند.
که به دلیل امکان انتقال عفونت به محیط زیست و آب های زیرزمینی کاری بسیار غلط است؛ به علاوه تصفیه فاضلاب فرایندی بسیار پرهزینه می باشد.

 

ویژگی ها و انتخاب کیسه های ساکشن مناسب

در انتخاب کیسه های مصرفی ساکشن مناسب و با کیفیت لازم است کارشناسان کنترل عفونت و مهندسی پزشکی به چند ویژگی حائز اهمیت توجه داشته باشند.
با توجه به این که امروزه کیسه های متنوعی در بازار موجود هستند، در ادامه، به بررسی ویژگی های کیسه یک بار مصرف مناسب و با کیفیت خواهیم پرداخت.

 

فیلتر آنتی باکتریال برای جلوگیری از انتشار میکروارگانیزم ها

با جرأت می توان گفت که مهم ترین ویژگی در گزینش کیسه یک بار مصرف ساکشن مناسب وجود فیلتر آنتی باکتریال است.
برای جلوگیری از سر ریز شدن مایعات ساکشن شده، یک فیلتر در آن ها تعبیه می شود. این فیلتر ها که به دو صورت مکانیکی و غیر مکانیکی طراحی می شوند، تاثیر به سزایی در جلوگیری از انتشار مایعات آلوده به اطراف دارند.

در نوع مکانیکی با پر شدن مخزن و شناور شدن مجرای خروجی به سمت خلاء ساکشن متوقف شده و در نتیجه از سرریز مایعات به دستگاه ساکشن یا سیستم مرکزی جلوگیری می شود.
این در حالی است که فیلتر های غیر مکانیکی از موادی با جنس آبگریز یا هیدروفوبیک تولید می شوند و با خیس شدن، مجرای ساکشن را مسدود می کنند. فیلتر های غیر مکانیکی به دلیل عملکرد بهتر ترجیح داده می شوند.

امروزه با توجه به این که فیلتر های مکانیکی گاها به درستی عمل نمی کنند، این نوع فیلتر از رده خارج شده است.
در برخی از انواع فیلترهای غیرمکانیکی آبگریز، که استفاده از آن ها به شدت توصیه می شود، حتی از خروج گازهای عفونی ساکشن شده، ذرات، باکتری ها و میکروارگانیزم ها نیز به محیط بیرون جلوگیری می شود.
برخی از این فیلتر ها در برابر نفوذ ذراتی تا عرض ۰.۱ میکرومتر نفوذ ناپذیری کامل دارند.
با این دستگاه ها حتی می توان از خروج گازهای سمی هنگام الکتروسرجری و نیز بخاری که هنگام استفاده از ابزار الکتریکی برش بافت به داخل مخزن ورود می کنند نیز جلوگیری کرد.

کیسه های یک بار مصرف مرغوب دارای فیلتر آنتی باکتریال در پورت ساکشن هستند.
فیلتر آنتی باکتریال می تواند از خروج میکروارگانیزم ها به طرف منبع ساکشن جلوگیری نماید و به این ترتیب میکروارگانیسم ها در محیط منتشر نمی شوند.
این ویژگی با جلوگیری از انتشار عفونت های بیمارستانی در بخش مراقبت های ویژه یا اتاق جراحی ریسک ابتلای بیمار به عفونت را تا حد زیادی کم می کند.

وجود پودر ژل کننده، یکی دیگر از ویژگی های مهم یک کیسه یک بار مصرف ساکشن است.
در صورتی که پودر دارای خاصیت کشندگی میکرو ارگانیزم ها باشد، کارایی بهتری دارد.
به کمک این ویژگی می تواند در زمان کوتاهی مایعات جمع آوری شده را به ژل نیمه جامد تبدیل کند.

این امر افزایش ایمنی مسئولین نظافت و جمع آوری مواد آلوده و عفونیبیمارستان را به دنبال خواهد داشت.
با وجود پودر ژل کننده حتی اگر کیسه ها به طور اتفاقی پاره شوند و مایعات عفونی به بیرون بریزند، خطر آلودگی برای پرسنل بیمارستان و بیماران به طور چشمگیری پایین تر خواهد آمد.
برخی از این پودرها دارای افزودنی هایی برای حذف بوی بد مایعات ساکشن شده هستند. این عامل نیز می تواند در انتخاب محصول مورد نظر لحاظ گردد.

 

ابعاد کیسه های یک بار مصرف ساکشن

کیسه های یک بار مصرف ساکشن مانند کیسه های عادی ساخته می شوند و از جنس پلی اتیلن نرم هستند.
پس از هر بار استفاده کیسه بدون تماس محتویات با دست اشخاص به دور انداخته می شود. مقاوم بودن جنس کیسه ها در برابر ضربه و فشار عامل بسیار مهمی است که در هنگام خریداری باید حتما رعایت شود.
همچنین به یاد داشته باشید که مقاوم بودن کیسه در برابر خروج مایعات در نقاط اتصال امری کاملا حائز اهمیت است.

زباله های بیمارستانی به صورت روزانه تخلیه می گردند و زیاد نبودن وزن آن ها نکته ایست که برای کارکنان بخش مربوطه از اهمیت بالایی برخوردار است.
بنابراین از آن جا که کیسه های یکبار مصرف ساکشن بعد از استفاده مستقیما دور انداخته می شوند، سبک بودن آن ها بسیار مهم است. کیسه های یک بار مصرف ساکشن در حجم های متنوع ۱ لیتری، ۲ لیتری و ۳  لیتری برای استفاده موجود هستند.
هر کدام از این حجم ها برای استفاده خاصی طراحی شده اند.برای مثال کیسه های 2 لیتری برای بخش های اورژانس و ICU و CCU مناسب بوده و کیسه های 3 لیتری برای بخش جراحی مناسب است.

گاها حجم ساکشن تخلیه شده زیاد است. در این گونه موارد باید بتوان از چند کیسه ساکشن به طور همزمان استفاده کرد. پس کیسه خوب کیسه ایست که قابلیت سری کردن داشته باشد.

برای مشاهده حجم پر شده از کیسه، آن را به صورت درجه بندی شده طراحی می نمایند.
با این حال برخی طراحان برای این که جزئیات مایع درون کیسه دیده نشود، آن را به شکل مات یا کدر طراحی می کنند.
اما این کار کاملا غیر حرفه ایست. زیرا پرسنل پزشکی باید بتوانند به راحتی میزان حجم اشغال شده مایع ساکشن را تشخیص دهند و در صورت نیاز اقدام به تعویض کیسه نمایند.
لذا در هنگام خرید کیسه حتما توجه داشته باشید که کیسه از جنس شفاف باشد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که یک کیسه مطلوب باید داشته باشد، این است که تا به پر شدن کامل کیسه، در پر کردن آن متوقف نشود. این مشکل هنگامی بروز می کند که کیسه به دلیل طراحی غیر اصولی، پس از پر شدن تا نیمه، دچار افت فشار شده و عمل ساکشن متوقف می شود.
به یاد داشته باشید که برای اطمینان از صحت کیسه حتما آن را در محل خرید آزمایش کنید.

 

نتیجه گیری

با توجه به آمار بالای مرگ و میر ناشی از عفونت های بیمارستانی خصوصا در بخش های مراقبت های ویژه و اتاق عمل، ضرورت کنترل و پیشگیری عفونت های بیمارستانی به خوبی برای مدیران و مسئولین پزشکی روشن شده است.
با به کارگیری تجهیزات مربوطه جهت کنترل عفونت های بیمارستانی می توان علاوه بر کاهش هزینه های مالی، جان هزاران بیمار را که همه ساله بر اثر عفونت جان خود را از دست می دهند، نجات داد.
در حال حاضر تلاش های زیادی برای برای تحت پوشش بیمه قرار دادن این دست تجهیزات و امکانات صورت گرفته و امید است در آینده ای نزدیک با به کارگیری مناسب این محصول شاهد بهبود هر چه تمام تر شرایط در زمینه کنترل عفونت های بیمارستانی

4 پاسخ

  1. با توجه به اینکه کار ما پرسنل بیمارستانی را خیلی راحت میکند ، محصول کیسه ساکشن یکبارمصرف را به همه همکاران و مراکز درمانی پیشنهاد میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.