دستگاه ساکشن چیست؟

3.8/5 - (239 امتیاز)

فهرست مطالب

دستگاه ساکشن چیست؟

امروزه تکنولوژی در صنعت پزشکی نیز قدم گذاشته و دستگاه‌ها و تجهیزات بی‌نظیری را برای دنیای پزشکی به ارمغان آورده است. یکی از این تجهیزات که تحولی در دنیای پزشکی محسوب می‌شود، دستگاه ساکشن است.

تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی برای پزشکان مسیری هموار برای کمک به بیماران ایجاد می‌کنند که بتوانند راحت‌تر به کسانی که نیاز به کمک پزشکی دارند، خدمات‌رسانی را انجام دهند.

تاکنون در فیلم‌ها یا در واقعیت، کلمه ساکشن به گوشتان خورده است؟ مخصوصاً در فیلم‌های پزشکی در اتاق عمل که با هیجان می‌گویند «ساکشن!». در ذهنمان می‌گوییم ساکشن چیست؟! چه کاربردی دارد که این‌قدر در فیلم‌ها با هیجان این کلمه را بیان می‌کنند؟

در این مقاله قصد داریم که شما را به دنیای تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی دعوت کنیم و با فناوری ساکشن که یکی از مهم‌ترین تجهیزات اتاق عمل محسوب می‌شود، آشنا سازیم. ساکشن کاربردهای بیشتری از اتاق عمل دارد که قرار است همه آن‌ها بررسی شوند، بنابراین با ما همراه باشید.

دستگاه ساکشن چیست؟

دستگاهای ساکشن نام‌های متفاوتی دارند که می‌توان از نام‌ پمپ وکیوم یاد کرد. ساکشن یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی است که می‌تواند در مرکز درمانی یا حتی منزل مورد استفاده قرار ‌گیرد.

در واقع این دستگاه همان‌طور از اسمش مشخص است، فرایند مکش را به خوبی انجام می‌دهد. تصور کنید در اتاق عمل، پزشک در حال جراحی است، با هر برشی که ایجاد می‌کند، خون فراوانی آن ناحیه را در برمی‌گیرد و محلی که جراح می‌خواهد مورد بررسی و جراحی قرار دهد، اکنون دیگر غرق در خون شده است.

از این رو باید دستگاهی باشد که این خون‌ها را جمع‌آوری کند و محیطی که جراح می‌خواهد مورد بررسی و جراحی قرار دهد را پاک و عاری از خون ‌کند. حال این کار را چگونه انجام می‌دهد؟ این دستگاه با استفاده از پمپی حالت مکش و فشار منفی را ایجاد می‌کند.

گاهی وقت‌ها پزشک برای بیمارانی که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، این دستگاه را پیشنهاد می‌دهد. این فشار منفی ترشح‌های مایع، خون و خونابه را جمع‌آوری کرده و از طریق لوله‌ای آن را از بدن خارج می‌کند. شما حتی ردپای دستگاه ساکشن را در کلینیک دندانپزشکی هم خواهید دید.

 

دستگاه ساکشن پرتابل

 

نمونه‌ای از دستگاه ساکشن پرتابل که قابل حمل است

 

ساکشن‌ها به کمک باتری و برق شهری کار می‌کنند و خدمات نفیسی را به ارمغان می‌آورند. شما می‌توانید مناسب با شرایط و نیاز بیمار، فشار موجود در ساکشن را تنظیم کنید. دستگاه‌های ساکشن‌ به راحتی قابل‌ حمل هستند و شما می‌توانید آن‌ها را روی میز، حتی دیوار و سقف نیز استفاده کنید.

انواع دستگاه ساکشن پزشکی چیست؟

همان‌طور که بررسی کردیم، ساکشن‌ها در شرایط و مکان‌های مختلف کارایی مخصوص به خود را دارند. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی بی نظیر خود بوده و آماده خدمت‌رسانی به تمام بیماران هستند.

 ·      ساکشن پرتابل

این مدل از دستگاه‌های ساکشن بسیار سبک هستند و شما به راحتی می‌توانید این دستگاه را حمل کنید و هر جا که خواستید با خود ببرید. ساکشن‌های پرتابل عملکرد سریعی دارند و شما به راحتی می‌توانید با آن کار کنید.

گاهی وقت‌ها موارد اضطراری پیش می‌آید و ما به برق دسترسی نداریم، اصلاً نگران نباشید، دستگاه ساکشن پرتابل، با باتری کار می‌کند و شما می‌توانید به راحتی هر جایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید. این مدل از ساکشن‌ها برای بیمارانی که مبتلا به COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه)، فیبروز کیستیک و ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این بیماران نمی‌توانند به تنهایی ترشحات خود را تمیز کنند، از این رو ساکشن پرتابل به کمک آن‌ها می‌آید. ساکشن پرتابل به خاطر قابل‌حمل بودن، دستگاهی نجات‌دهنده محسوب می‌شود که در شرایط اضطراری و اورژانسی ما را همراهی می‌کند.

 ·      ساکشن ثابت

این مدل از ساکشن‌ها را می‌توان در اندازه‌های مختلف تهیه کرد. ساکشن ثابت را با نام‌های ساکشن مرکزی و ساکشن سانترال نیز می‌شناسند که در مقایسه با ساکشن پرتابل وزن بیشتری دارد.

میزان استفاده و مکش این دستگاه توسط پزشک کنترل و مدیریت می‌شود. ساکشن‌های ثابت در مراکز درمانی و پزشکی قابل مشاهده هستند که در مسیر کمک پزشکان به بیماران، آن‌ها را همراهی می‌کنند.

 ·      ساکشن بیمارستانی

این دستگاه به نوعی ساکشن جراحی و اتاق عمل محسوب می‌شود که دارای دو مخزن است. البته فقط داخل اتاق عمل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه در بخش‌های مختلف بیمارستان، پزشکان را همراهی می‌کند.

یکی از مبارز‌های جراحی در کنار پزشکان، دستگاه ساکشن بیمارستانی است که در حین جراحی، خون و مواد اضافی را خارج کرده و محیط را عاری از خلط، خون و بسیاری از موارد دیگر می‌کند و در بخش مراقبت‌های ویژه تنفس بیمار به کمک این دستگاه به خوبی تنظیم و مدیریت می‌شود.

 

نصب مخازن طبی آبادیس

دستگاه ساکشن بیمارستانی در مراکز درمانی آماده خدمت‌رسانی به بیماران است

 

·      ساکشن آمبولانسی

این دستگاه نیز همانند ساکشن پرتابل موهبت جابجایی دارد. به کمک گیره‌ای در آمبولانس وصل می‌شود و منتظر خدمت به بیماران است. این مدل از ساکشن‌ها عملکرد بسیار سریعی دارند و به خوبی در مواقع اورژانسی عمل می‌کنند. همچنین دارای لامپ LED است که در شرایطی که نور خوبی وجود نداشت، ما را همراهی کند. ساکشن اورژانسی به کمک برق شهری و باتری خدمت‌رسانی می‌کند.

 ·      ساکشن دندان‌پزشکی

دستگاه‌های ساکشن را در مراکز و مطب‌های دندان‌پزشکی نیز خواهید دید. ساکشن دندان‌پزشکی در حین جراحی یا موارد اولیه دندان مانند پر کردن دندان یا عصب‌کشی به کمک دندان‌پزشک می‌آید و موارد اضافی داخل دهان بیمار مانند بزاق و خونابه را از دهان بیمار خارج می‌سازد. در نهایت دندان‌پزشک به راحتی و با دید بهتر دندان بیمار را درمان می‌کند.

 ·      ساکشن زیبایی

دستگاه‌های ساکشن در دنیای زیبایی هم وارد شده‌اند و به عنوان از بین بردن چربی در نواحی مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 ·      ساکشن دستی

گاهی وقت‌ها شرایطی پیش می‌آید که به برق شهری و حتی باتری نیز هیچ‌گونه دسترسی نداریم. از این ‌رو ساکشن دستی بدون نیاز به برق شهری و باتری به کمک ما می‌آید. ساکشن دستی به کمک موهبت وزن سبکش، قابل‌ حمل است. این مدل از ساکشن‌ها در بیمارستان‌ها و مطب‌های دندان‌پزشکی کاربرد دارند.

اجزای تشکیل‌دهنده دستگاه ساکشن

همان‌طور که بررسی کردیم، متوجه شدیم که ساکشن چقدر در دنیای پزشکی در جایگاه بالایی قرار دارد. دستگاه‌های ساکشن باید از باتری‌ و موتورهای قوی استفاده کنند که در نهایت عملکرد سریع و فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

ساکشن‌ها بخش‌های مختلفی دارند که ما به راحتی بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم و عملکرد آن را مدیریت کنیم. در این بخش قصد داریم که بخش‌های مختلف دستگاه‌های ساکشن را مورد بررسی قرار دهیم:

 • پیچ‌ها که در جهت تنظیم مکش و فشار تعبیه شده‌اند.
 • برای ایجاد فشار منفی و درست کار کردن دستگاه، موتور‌های الکتریکی و پمپی طراحی شده است.
 • منبعی برای تغذیه انرژی دستگاه که توسط برق شهری یا باتری پشتیبانی می‌شود.
 • فیلترها برای جلوگیری از آلودگی و ویروس‌ها تعبیه شده‌اند.
 • مخزن‌ها مکانی هستند که مایعات و مواردی که توسط ساکشن خارج شده‌اند، در آن قرار می‌گیرند.
 • لوله‌های هواکش از پمپ و موتور الکتریکی در برابر مایعات و موارد اضافی خارج شده، محافظت می‌کند.
 • مانومتر بخشی است که ما می‌توانیم فشار را به کمک آن تنظیم کنیم و توسط نمایشگر فشار، مقدار فشار تنظیم شده را مشاهده کنیم.
 • سر ساکشن به ما در انجام مکش درست کمک می‌کند.
 • کاتتر نوعی لوله است که پلی برای انتقال موارد اضافی به سمت مخزن ایجاد می‌کند.

 

این مدل از ساکشن‌ها مستقل از برق هستند

 

دستگاه ساکشن چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه ساکشن‌ها موارد اضافی و مایعاتی مانند خون یا بزاق بیمار را خارج کنند، نیازمند فشار منفی هستند. برای ایجاد فشار منفی بخش‌های مختلفی از دستگاه با هم همکاری می‌کنند که به خوبی مکش ایجاد شود.

در ابتدا پمپ به کمک انرژی که دستگاه توسط برق شهری یا باتری تأمین شده است، فشار منفی را ایجاد می‌کند که درصدد آن مکش شکل می‌گیرد. در نتیجه مایعات و موارد اضافی توسط لوله‌ای به سمت مخزن هدایت می‌شوند.

اکنون فیلتر‌ها به کمک پمپ و موتور می‌آیند و مانع آلوده شدن آن‌ها توسط گردوغبار، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شوند. در نهایت دستگاه به خوبی کار خود را انجام می‌دهد.

از دستگاه ساکشن چه استفاده‌هایی می‌شود؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی بررسی کردیم، ردپای ساکشن‌ها در مراکز درمانی، دندانپزشکی و حتی زیبایی قابل مشاهده است. برخی از موارد استفاده ساکشن به شرح زیر است:

 • خارج کردن خون و موارد اضافی در حین جراحی.
 • تخلیه مخاط و موارد اضافی در بخش راه تنفسی بیمار برای بهتر نفس کشیدن.
 • از بین بردن چربی در بخش زیبایی.
 • تخلیه بزاق و خونابه دهان بیمار در بخش دندانپزشکی.
 • از بین بردن تومور‌های خوش‌خیم بافت نرم

در آخر

پزشکان برای اینکه به بهترین شکل به بیماران کمک کنند، نیازمند تکنولوژی هستند که بتوانند راحت‌تر و بهتر به آن‌ها خدمت‌رسانی کنند. دستگاه ساکشن پزشکان را در مسیر درمان بیماران به خوبی پشتیبانی و همراهی می‌کند.

سوالات متداول

محصولات مرتبط

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

محصولات مرتبط شرکت مخازن طبی آبادیس

متخصصی که مدیریت و امحا زباله ­های بیمارستانی را مورد بررسی قرار می­دهد.

امحا زباله‌های بیمارستانی

12 مرداد 1401

فناوری­ های نوین که مناسب تصفیه پسماندهای فاضلابی بیمارستان هستند.

تصفیه فاضلاب بیمارستانی

5 مرداد 1401

32

پسماندهای عفونی بیمارستانی

28 تیر 1401

کنترل عفونت در بیمارستان

کنترل عفونت در بیمارستان

29 خرداد 1401

فیلتر(1)

انواع فیلترهای کیسه ساکشن

25 اردیبهشت 1401

رگولاتور بزرگسال مدل VR-A1 آبادیس

رگولاتور ساکشن چیست؟

20 اردیبهشت 1401

دیدگاه های مخاطبان

6 پاسخ

 1. شرکت آبادیس و محصولاتش درجه یک در ایران و خاورمیانه هست تبریک به تیم مدیریت و اجرایی آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.